ព័ត៌មានទាន់ហេតុការណ៍៖

អង់គ្លេសដឹកដៃបែលហ្សុិកទៅវគ្គ១៦ក្រុមក្រោយផ្តួលប៉ាណាម៉ា ៦-១

ការប្រកួតព្រឹត្តការបាល់ទាត់ World Cup ២០១៨ ក្នុងពូល G រវាងក្រុមតោកំណាចអង់គ្លេស ជាមួយក្រុមប៉ាណាម៉ាកាលពីយប់ថ្ងៃអាទិត្យទី២៤ ខែមិថុនា។ ខ្សែប្រយុទ្ធក្រុម Tottenham Harry Kane បានស៊ុតបញ្ចូលទី៣គ្រាប់នៅនាទីទី(២២, ៤៥+១ និងនាទីទី៦២) និងខ្សែប្រយុទ្ធវ័យក្មេង Lingard រកបាន ១គ្រាប់នៅនាទីទី៣៦ ខណៈដែលខ្សែការពារ Stone គឺជាអ្នករកបានគ្រាប់បើកឆាកនៅនាទីទី៨ និងនាទីទី៤០ ស្របពេលក្រុមប៉ាណាម៉ាវាយបកបាន ១គ្រាប់សងវិញនៅនាទីទី៧៨ និងបញ្ចប់ការប្រកួតក្នុងលទ្ធផលអង់គ្លេស ៦-១ ប៉ាណាម៉ា។

នេះជាលើកទី១ ហើយដែលតោកំណាចអង់គ្លេសបានស៊ុតបាល់បញ្ចូលទី បានរហូតដល់ ៤គ្រាប់ក្នុងការប្រកួត World Cup គិតចាប់តាំងពីការប្រកួតវគ្គផ្ដាច់ព្រ័ត្រឆ្នាំ ១៩៦៦ ជាមួយអាល្លឺម៉ង់។ ទន្ទឹមនឹងនេះដែរប្រធានក្រុម Kane ដែលបច្ចុប្បន្នរកបាន ៥គ្រាប់នៅក្នុងការប្រកួត World cup នេះ និងបានក្លាយជាកីឡាករទី៣ របស់អង់គ្លេសដែលស៊ុតបញ្ចូលទីបាន៣គ្រាប់ និងច្រើនគ្រាប់ក្នុងព្រឹត្តការណ៍ World Cup បន្ទាប់ពីកីឡាករ Roger Hunt នៅឆ្នាំ១៩៦៦ និងកីឡាករ Gary Lineker ក្នុងឆ្នាំ១៩៨៦។

ជ័យជម្នះនេះមានន័យថា អង់គ្លេស និងបែលហ្សុិកមាន៦ពិន្ទុដូចគ្នាត្រូវកក់កៅអីទៅវគ្គ១៦ ក្រុមដោយស្វ័យប្រវត្តិបើទោបីក្រុមទាំង២នឹងប្រកួតគ្នានៅថ្ងៃព្រហស្បតិ៍នេះក្តី។ ប៉ុន្តែក្រុមទាំង ២អាចប្រជែងគ្នាយកលេខ១ក្នុងពូលដើម្បីស្វែងរកគ្រាប់បាល់ និងមានឱកាសប៉ះជាមួយលេខ ២ក្នុងពូល H ។

ខ្សែប្រយុទ្ធ Kane ក៏​បាន​ចារ​ឈ្មោះ​ក្នុង​ប្រវត្តិសាស្ត្រ​អង់គ្លេស​ដែរ ក្នុង​នាម​ជា​កីឡាករ​អង់គ្លេស​ ទី​៣​រក​បាន Hat-Trick​ ក្នុង​ពាន​រង្វាន់​ World Cup។ កីឡាករ​ Spurs រូប​នេះ​ក៏​បាន​ឡើង​ជា​អ្នកទាត់​បញ្ចូល​ទី​ច្រើន​ជាង​គេ​ក្នុង​ព្រឹត្តិការណ៍​នេះ​ដែរ​មាន​៥​គ្រាប់ ឯ Ronaldo និង Lukaku មាន​៤​គ្រាប់​ដូច​គ្នា ។

បច្ចុប្បន្ន Kane រកបាន ៥គ្រាប់ក្នុងប្រទេសរុស្ស៊ី ដើម្បីឡើងឈរពីលើខ្សែប្រយុទ្ធ Cristiano Ronaldo និង Romelu Lukaku ក្នុងការប្រជែងដណ្តើមស្បែកជើងមាស ខណៈដែលក្រុមរបស់អាមេរិកកណ្តាលមួយនេះ ត្រូវបានទម្លាក់ចេញត្រឹមវគ្គចែក ពូលរួមជាមួយនឹងក្រុមជម្រើសជាតិទុយនីស៊ី។ ក្រុមបាល់ទាត់ជម្រើសជាតិបែលហ្ស៊ិក និងអង់គ្លេស ដែលនឹងត្រូវជួបគ្នាក្នុងទីក្រុង Kaliningrad ប្រទេសរុស្សុី នៅថ្ងៃព្រហស្បតិ៍នេះ ដើម្បីប្រជែងដណ្តើមយកចំណាត់ថ្នាក់លេខ១ ក្នុងពូល G នោះ ដែលក្រុមទាំង២នេះ សុទ្ធសឹងមាន ៦ពិន្ទុដូចគ្នា ក្រោយពីការប្រកួត ២លើក និងមានគ្រាប់បាល់ស៊ុតញ្ចូលទីស្មើគ្នា។

ក្រោយចប់ការប្រកួតខ្សែប្រយុទ្ធឆ្នើមរបស់អង់គ្លេស Kane Harry បាននិយាយថា «ខ្ញុំពិតជាមានមោទនភាពណាស់។ មិនមានកីឡាករច្រើនឡើយដែលរកបាន៣គ្រាប់ ក្នុងមួយប្រកួតនៃ World Cup នោះ» ។

គិតមកដល់ពេលនេះមានក្រុមមួយចំនួនបានកក់កៅអីវគ្គ១៦ក្រុមរួចជាស្រេចដូចជា ពូលA មានរុស្សុី និងអ៊ុយរុយហ្គាយ, ពូលB កំពុងប្រជែងគ្នា៣ក្រុមគឺព័រទុយហ្គាល់, អេស្ប៉ាញ និងអ៊ីរ៉ង់, ពូលC មានបារាំងឡើងស្វ័យប្រវត្តិ ខណៈដាណឺម៉ាកនិងអូស្ត្រាលីប្រជែងគ្នា, ពូលD មានក្រូអាតឡើងស្វ័យប្រវត្តិ ខណៈអាហ្សង់ទីន នីហ្សេរីយ៉ា និងអ៊ីស្លង់ប្រជែងគ្នា, ពូលEមាន ក្រុម៣ប្រជែងគ្នាគឺប្រេស៊ីល ស្វុីស និងស៊ែប៊ី, ពូលFមានម៉ិចស៊ីកូឡើងស្វ័យប្រវត្តិ, ពូលGមាន អង់គ្លេស និងបែលហ្សុិក និងពូលHមាន៣ក្រុមប្រជែងគ្នាគឺជប៉ុន សេនេហ្គាល់ និងកូឡុំប៊ី។

ខាងក្រោមនេះគឺជាលទ្ធផលនៃការប្រកួតកាលពីថ្ងៃទី២៤ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០១៨៖

World – World Cup
FT England 6 – 1 Panama View events More info
FT Japan 2 – 2 Senegal View events More info
FT Poland 0 – 3 Colombia View events More info
Angola – Girabola
FT Progresso 1 – 1 Domant More info
FT 1º de Maio 1 – 2 Petro de Luanda More info
  Kabuscorp 22 : 00 Desportivo JGM More info
Argentina – Copa Santa Fe
FT PSM Fútbol 1 – 1 Irigoyense More info
  Coronel Aguirre 01 : 00 Federación More info
FT Huracán Vera 2 – 4 Ex Alumnos 185 More info
FT Central Córdoba 3 – 1 Pablo VI More info
FT Unión Totoras 0 – 1 Beltrán More info
FT Unión Sunchales 2 – 0 San Lorenzo To… More info
FT Defensores de… 2 – 1 Sanjustino More info
FT Sportivo Las P… 5 – 0 Belgrano Arequito

 

Brazil – Serie B
FT São Bento 0 – 1 Londrina View events More info
FT Fortaleza 1 – 2 Oeste View events More info
FT Boa 0 – 2 Vila Nova View events More info
FT Sampaio Corrêa 2 – 3 Atlético GO View events More info
FT CRB 1 – 1 Paysandu View events More info
Brazil – Serie C
FT Juazeirense 2 – 2 ABC View events More info
FT Joinville 3 – 1 Tombense View events More info
FT Operário PR 2 – 1 Ypiranga Erechim View events More info
FT Globo 3 – 1 Remo View events More info
Brazil – Serie D
FT Novorizontino 2 – 2 Linense View events More info
FT Iporá 2 – 1 Treze View events More info
FT Caxias 2 – 1 Uberlândia View events More info
FT Moto Club MA 2 – 4 Imperatriz

 

Belarus – Premier League
FT Slutsk 0 – 1 Dinamo Minsk View events More info
FT BATE 0 – 0 Shakhtyor More info
FT Luch Minsk 1 – 3 Torpedo BelAZ
Japan – J2 League
FT Yokohama 1 – 0 Ventforet Kofu View events More info
FT Machida Zelvia 0 – 0 Albirex Niigata More info
Japan – J3 League
FT Blaublitz Akita 1 – 1 Kagoshima United View events More info
FT Fukushima United 2 – 2 Giravanz Kitak… View events More info
Japan – Japan Football League
FT Vanraure Hachinohe 1 – 2 Sony Sendai More info
FT Imabari 2 – 3 Reinmeer Aomori More info
FT Nara Club 3 – 1 Verspah Oita More info
FT Ryutsu Keizai … 0 – 2 Veertien Kuwana More info
FT Tokyo Musashin… 3 – 0 Tegevajaro Miy… More info
FT Biwako Shiga 1 – 0 Maruyasu Okazaki

 

Norway – Eliteserien
FT Strømsgodset 3 – 0 Ranheim View events More info
FT Haugesund 2 – 2 Lillestrøm View events More info
FT Bodø / Glimt 1 – 1 Sandefjord View events More info
FT Sarpsborg 08 2 – 3 Tromsø View events More info
FT Start 2 – 0 Kristiansund View events More info
FT Rosenborg 3 – 0 Vålerenga View events More info
Norway – 1. Division
FT Viking 2 – 0 HamKam View events More info
FT Ullensaker / Kisa 2 – 2 Sandnes Ulf View events More info
FT Tromsdalen 1 – 0 Florø View events More info
FT Åsane 3 – 3 Levanger View events More info
FT Kongsvinger 1 – 2 Strømmen View events More info
FT Aalesund 3 – 0 Notodden View events More info
FT Sogndal 0 – 0 Jerv More info
Norway – 2. Division
FT Nybergsund 0 – 1 Mjølner View events More info
FT Alta 2 – 1 Asker View events More info
FT Stabæk II 1 – 2 Fredrikstad

 

USA – MLS
FT New York RB 3 – 0 Dallas View events More info
FT Orlando City 0 – 2 Montreal Impact View events More info
FT Sporting KC 3 – 2 Houston Dynamo View events More info
FT Colorado Rapids 3 – 2 Minnesota United View events More info
FT Seattle Sounders 1 – 1 Chicago Fire View events More info
FT Real Salt Lake 1 – 1 SJ Earthquakes View events More info
FT Los Angeles FC 2 – 0 Columbus Crew View events More info
FT Atlanta United 1 – 1 Portland Timbers View events More info
FT New York City 2 – 1 Toronto View events More info
USA – USL
FT Charleston Battery 0 – 0 Pittsburgh Riv… More info
FT North Carolina 2 – 2 Louisville City View events More info
FT Richmond Kickers 1 – 1 Charlotte Inde… View events More info
FT OKC Energy 1 – 0 LA Galaxy II View events More info
FT Rio Grande Valley 0 – 0 Phoenix Rising More info
FT San Antonio 0 – 2 Reno 1868 View events More info
FT Colorado Springs 1 – 0 Fresno FC View events More info
FT Orange County SC 6 – 1 Tulsa Roughnecks View events More info
FT Sacramento Rep… 2 – 2 Saint Louis View events More info
FT New York RB II 0 – 3 Ottawa Fury View events More info
FT Swope Park Rangers 3 – 2 Las Vegas Lights

 

Sweden – Superettan

FT Norrby 1 – 0 Landskrona View events More info
FT Varberg 2 – 2 GAIS View events More info
FT Öster 0 – 0 AFC Eskilstuna More info
FT Helsingborg 1 – 0 Värnamo View events More info
FT Frej 0 – 0 Gefle More info

Sweden – Division 1

Norra

FT Rynninge 3 – 2 Skellefteå View events More info
FT Team Thoren 1 – 1 Sandviken View events More info
FT Akropolis 1 – 2 Syrianska View events More info
FT Carlstad United 3 – 3 Nyköping View events More info
FT Assyriska 1 – 2 Umeå FC View events More info

Södra

FT Grebbestad 3 – 1 Kristianstad View events More info
FT Husqvarna 2 – 2 Eskilsminne View events More info
FT Ängelholm 0 – 1 Oskarshamns AIK View events More info
FT Oddevold 1 – 0 Åtvidaberg

 

World – Club Friendlies

FT VVSB 0 – 7 Ajax
Arsenal Tula CANC Avangard Kursk More info
  Sandecja Nowy Sącz CANC Garbarnia Kraków More info
FT Karviná 2 – 4 Cracovia Kraków More info
FT Lech Poznań 2 – 0 Warta Poznań More info
FT Bohemians 1905 7 – 2 Hradec Králové More info
FT Podbrezová 1 – 2 Poprad More info
FT Jagiellonia Bi… 1 – 3 Wisła Płock More info
FT Korona Kielce 2 – 0 Raków Częstochowa More info
FT Baník Ostrava 1 – 0 Ružomberok More info
FT Slovan Liberec 1 – 2 Ústí nad Labem More info
FT Sigma Olomouc 3 – 1 Liptovský Mikuláš More info
FT Sparta Praha 1 – 2 Trenčín More info
FT České Budějovice 2 – 1 Příbram More info
FT Nitra 2 – 2 Inter Bratislava More info
FT Zlaté Moravce 2 – 1 Komárno More info
FT Vysočina Jihlava 1 – 1 Pardubice More info
FT Köln II 1 – 1 Fortuna Köln More info
FT Celje 5 – 0 Šampion Celje More info
FT Mladá Boleslav P2 – 2 Slovan Bratislava More info
FT Horsens 2 – 0 SønderjyskE More info
FT Randers 1 – 4 Silkeborg More info
FT Odra Opole 1 – 0 Puszcza Niepoł… More info
  Spartak Moskva II 17 : 00 Kazanka More info
FT Nordsjælland 4 – 0 Nykøbing More info
FT Podbeskidzie 5 – 2 Nieciecza More info
FT Wiedenbrück 1 – 1 Sportfreunde Lotte More info
FT Sparta Praha 4 – 2 Trenčín More info
FT AaB 2 – 3 Viborg More info
FT Bazenheid 1 – 1 St. Gallen More info
  Union Mauer 19 : 00 Austria Wien More info
FT Tarup-Paarup 0 – 3 OB More info
FT Klatovy 0 – 6 Viktoria Plzeň More info
FT Crusaders 1 – 2 Connah’s Quay More info
  Hradec Králové 19 : 30 Slovan Bratislava More info
FT AGF 1 – 3 Midtjylland More info
FT Opava 2 – 1 Vítkovice More info
FT Stadlau 1 – 5 Horn More info
  Rothenstein 20 : 00 Carl Zeiss Jena More info
  Gala Fairydea… 20 : 00 Airdrieonians More info
FT Volyn 2 – 1 Arsenal Kyiv More info
  Proleter Novi Sad 20 : 00 Zvijezda 09 More info
FT Schalding-Heining 2 – 1 Vorwärts Steyr More info
FT Luzern 3 – 1 Winterthur More info
FT Piast Gliwice 0 – 2 Bełchatów More info
FT Pogoń Szczecin 1 – 0 Chojniczanka C… More info
  Lafnitz 21 : 00 Deutschlandsbe… More info
FT Stranraer 0 – 1 Glenavon More info
  Bohemians 1905 21 : 30 Mladá Boleslav More info
FT Grasshopper 1 – 2 Aarau More info
FT FC Egg 0 – 6 Rheindorf Altach More info
FT Botev Plovdiv 4 – 0 Botev Galabovo More info
FT Voitsberg 2 – 3 Sturm Graz More info
  Senica CANC Znojmo More info
FT Armavir 1 – 0 Dinamo Stavropol’ More info
FT Mačva Šabac 1 – 1 Yanbian Funde More info
FT Wellen 0 – 6 Sint-Truiden More info
FT Drongen 1 – 3 Gent More info
FT Wacker Innsbruck 2 – 0 Akhmat Grozny More info
FT Ludogorets 1 – 1 Qarabağ More info
FT Dunav 2010 1 – 1 Etar More info
FT CSKA Sofia 3 – 0 V-Varen Nagasaki More info
FT Zürich 1 – 2 Rapperswil-Jona More info
FT Čukarički 2 – 0 Bačka Palanka More info
FT Thun 1 – 2 Neuchâtel Xamax More info
FT Eppegem 0 – 7 Mechelen More info
FT Opava 1 – 0 Žilina More info
FT Blau-Weiß Linz 1 – 2 DAC More info
FT Maribor 3 – 0 Ural More info
FT LASK Linz 2 – 1 Apollon More info
FT Domžale 1 – 1 Shkendija More info
FT Dinamo Zagreb 4 – 0 Rabotnički More info
FT Osijek 2 – 1 Videoton More info
FT Sprimont-Comblain 2 – 5 Standard Liège More info
FT Vrasene 0 – 4 Waasland-Beveren More info
FT Heist 1 – 1 Anderlecht More info
FT Orkan 0 – 9 Hajduk Split More info
FT Jiangsu Suning 0 – 4 Guangzhou Ever…