នាយករដ្ឋមន្ត្រីថៃលោកស្រី Paetongtarn Shinawatra បានកោះប្រជុំ “ការប្រជុំបន្ទាន់” ដើម្បីដោះស្រាយការរញ្ជួយដីហើយបានប្រកាសភាពអាសន្ននៅក្នុងទីក្រុងបាងកក។
យោងតាមកាសែតថៃរ័ត្ន នាយកដ្ឋានឧតុនិយមថៃបានព្រមានថា ស្ថានភាពនៅតែមិនស្ថិតស្ថេរ និងបានណែនាំប្រជាពលរដ្ឋកុំឱ្យស្ថិតក្រោមអគារខ្ពស់ៗ ត្រូវតាមដានការវិវត្តន៍ឱ្យដិតដល់ក្នុងរយៈពេល 3-4 ម៉ោងខាងមុខ និងត្រូវនៅក្រៅផ្ទះ និងមានខ្យល់អាកាសល្អ។
លើសពីនេះ នាយកដ្ឋានឧតុនិយមថៃ ក៏កំពុងតាមដានស្ថានការណ៍យ៉ាងដិតដល់ជាមួយមជ្ឈមណ្ឌលព្រមានគ្រោះមហន្តរាយជាតិថៃ ហើយនឹងធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពជូនសាធារណជនជាបន្តបន្ទាប់។
នៅពេលនេះមិនទាន់មានរបាយការណ៍ស្តីពីការស្លាប់ និងរងរបួស ក៏ដូចជាការខូចខានៅឡើយទេ។
‘អ្នកស្លាប់ និងរបួសដ៏ធំ’
នៅក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា ទន្ទឹមនឹងនេះ មន្ត្រីមីយ៉ាន់ម៉ាបាននិយាយថា មន្ទីរពេទ្យធំមួយក្នុងរដ្ឋធានី Naypyidaw បានក្លាយទៅជា “តំបន់រងគ្រោះច្រើន” ដោយសារតែគ្រោះរញ្ជួយដី។ មុននេះ មន្ត្រីនាយកដ្ឋានពន្លត់អគ្គីភ័យមីយ៉ាន់ម៉ា បាននិយាយថា “យើងបានចាប់ផ្តើមប្រតិបត្តិការស្វែងរក និងកំពុងធ្វើដំណើរឆ្លងកាត់ទីក្រុងយ៉ាំងហ្គោន ដើម្បីពិនិត្យមើលការខូចខាត និងជនរងគ្រោះ”។
ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយសង្គមមីយ៉ាន់ម៉ាបាននិងកំពុងផ្សព្វផ្សាយវីដេអូជាច្រើនដែលបង្ហាញពីអគារខ្ពស់ៗញ័រៗ ។ ជាពិសេសជាមួយនឹងរូបភាពនៃស្ពានដែលដួលរលំ។
ការរញ្ជួយដីកើតឡើងជាញឹកញាប់នៅក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា។ យោងតាមការស្ទាបស្ទង់ភូមិសាស្ត្រសហរដ្ឋអាមេរិក (USGS) ចន្លោះឆ្នាំ 1930 ដល់ឆ្នាំ 1956 ប្រទេសនេះបានទទួលរងការរញ្ជួយដីចំនួន 6 ដងដែលមានកម្រិត 7.0 ឬច្រើនជាងនេះ នៅក្នុងតំបន់ក្បែរខ្សែបន្ទាត់ Sagaing ដែលជាខ្សែបន្ទាត់ពីជើងទៅត្បូងឆ្លងកាត់កណ្តាលនៃប្រទេស។ក្នុងឆ្នាំ 2016 គ្រោះរញ្ជួយដីកម្រិត 6.8 រិចទ័រនៅរដ្ឋធានីបុរាណ Bagan ភាគកណ្តាលប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា បានសម្លាប់មនុស្ស 3 នាក់ បាក់ស្តូប និងខូចខាតជញ្ជាំងប្រាសាទជាច្រើននៅឯគោលដៅទេសចរណ៍ដ៏ពេញនិយម៕ ដោយ៖ ធីរីណា